Wsparcie rodziców

Wiemy, jak trudno czasem odnaleźć się w rodzicielskiej rzeczywistości. Wierzymy, ze poniższe zestawienie tytułów prasowych, książek i artykułów w Internecie wesprze Państwa w procesie wychowawczym i pozwoli na zbudowanie trwałych, szczerych relacji z dziećmi.

PRASA

Niezwykle wartościowe artykuły o emocjach, potrzebach, relacjach i rozwoju dziecka znajdą Państwo magazynach:

• Newsweek Psychologia Dziecka
  • Newsweek Psychologia Nastolatka.
  • Newsweek Psychologia

Bardzo zachęcamy do zaprenumerowania powyższych tytułów i regularnej lektury.

KSIĄŻKI

O relacjach:

Poniżej znajdą Państwo listę książek, które mogą pomóc Państwu w zrozumieniu swoich dzieci i nawiązaniu z nimi trwałych, wartościowych relacji.

• „Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów”, Daniel Siegel
  • „Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem”, Ross W. Greene
  • „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”, Małgorzata Musiał
  • „Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?, Jasper Juul
  • „Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka”, Petra Krantz Lindgren

O konfliktach:

Polecamy także literaturę, która zapozna Państwa z tematyką konfliktu i wyposaży w narzędzia, pozwalające pokojowo rozwiązywać spory. Warto poczytać o tym, jak pracować z rozwijającym się umysłem dziecka, jak radzić sobie ze złością swoją i bliskich, jak formułować swoje potrzeby.

• „Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka” Daniel Siegel
  • „Uwaga! Złość”, Ewa Tyralik-Kulpa
  • „Konflikty w rodzinie”, Katarzyna Dworaczyk
  • „Jak zrozumieć się w rodzinie”, Monika Szczepanik

O rodzeństwie:

Jak pomóc dzieciom w budowaniu trwałej relacji? Niezastąpiona w tej kwestii jest poniższa pozycja:

• „Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci” Małgorzata Stańczyk

O granicach:

Znalezienie równowagi między potrzebami rodzica i dziecka jest niezwykle ważne! O tym, jak stawiać granice i dlaczego należy to robić dowiecie się Państwo z następujących pozycji:

• „NIE z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci”, Jasper Juul
  • „Granice dzieci i dorosłych”, Jarosław Żyliński

O samoregulacji:

Książka, która zapozna Państwa z tematem samoregulacji. Nauka samoregulacji pomoże dzieciom identyfikować swoje emocje i pozwoli samodzielnie nimi zarządzać. To bezcenna umiejętność!

• „Self-reg” Stuart Shanker

O dorastających dzieciach:

Poniższe pozycje pozwolą oswoić się z tematem dorastania i przygotować na ten etap w życiu naszych dzieci.

• „Sekretne życie mózgu nastolatka” Sarah-Jayne Blakemore
  • „Pod presją. Twarzą w twarz z epidemią stresu i lęku wśród dziewcząt” Lisa Damour
  • „Rozwój seksualny dzieci”, Karolina Piotrowska

O ekranach w życiu dzieci:

Warto także zapoznać się z literaturą dotyczącą niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych:

• „Cyfrowa demencja” Manfred Spitzer
  • „Teleogłupianie” Michel Desmurget

W SIECI

A co online?

Wiele wartościowych artykułów – o wspieraniu dziecka, o nastolatkach, o rodzeństwie, o wyzwaniach dorosłych czy o złości znajdą Państwo na stronach www:

• https://www.gosiastanczyk.pl/ - oprócz artykułów na stronie znajdują się także webinaria dedykowane rodzicom, dostępne także w wersji mp3.